“Şule, 28 Şubat Özel Programı” Gerçekleştirildi

  • Anasayfa
  • “Şule, 28 Şubat Özel Programı” Gerçekleştirildi

Şule Yüksel Şenler Vakfı, gazeteci-yazar Şule Yüksel Şenler anısına “Şule, 28 Şubat Özel Programı” gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Şenler’in vefatının 3. yılı dolayısıyla hazırlanan belgeselin tanıtım gösteriminin de yapıldığı programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şule Yüksel Şenler Vakfı’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Şule, 28 Şubat Özel Programı”nda yaptığı konuşmada, Şule Yüksel Şenler Vakfı’na, 28 Şubat’ın 25. yılında kendilerini böylesine anlamlı bir program münasebetiyle bir araya getirdikleri için tebrik ve teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki hak ve adalet mücadelesinin anıt isimlerinden birisinin merhum Şule Yüksel Şenler olduğunu ifade ederek, 28 Ağustos 2019 tarihinde ebediyete irtihal eden Şenler’i rahmetle andı.
“Şule” belgeselinin kısa tanıtım videosunu izlediklerini, çileli, çetin ve örnek hayatının bazı kesitlerine şahitlik ettiklerini dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
“Merhum Şule Yüksel Hanım’ın şahsımın ve eşimin özel hayatında çok müstesna bir yeri bulunuyor. Evliliğimize vesile olmasının yanı sıra ülkemizin en karanlık döneminde kalemi ve kelamıyla verdiği mücadeleyle bizlere rehberlik etti. Çok genç yaşlarda tanıma ve yol yürüme bahtiyarlığına eriştiğimiz Şule Yüksel ablamızın aynı zamanda aile büyüklerimiz arasında da yeri vardır. Fikir ve gönül dünyamızın yıldızlarından olan Şule Yüksel Hanım eserleriyle, konferanslarıyla, yazılarıyla kendini öz yurdunda garip, öz vatanında parya hisseden milyonlarca gence cesaret ve umut aşıladı. Onun tavizsiz dik duruşu, azimli ve kararlı yürüyüşü, kadını ve erkeğiyle yıllardır bu ülkede hor görülen Anadolu insanına, öz güven kazandırdı. Kendisi, ülkesi, milleti ve davası söz konusu olduğunda Üstad’ın (Necip Fazıl Kısakürek) ifadesiyle, ‘sağına soluna bakmadan ben varım’ diyebilen bir cesaret timsaliydi.”

MİLYONLARCA GENCİN HAYATINA DAMGA VURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şule Yüksel Şenler’in 81 yıllık ömrü boyunca defalarca tehdit edildiğini, evi kundaklanarak hayatına kastedildiğini, konferanslarına bomba ihbarı yapıldığını, kimi sözde kadın kuruluşları tarafından alenen hedef gösterildiğini, kitapları ve yazıları dolayısıyla pek çok kez, tahkikata uğradığını, mahkeme kararlarıyla susturulmak istendiğini, “çarşafçı konferansçı”, “kara çarşaflı yazar” denilerek medya organları eliyle itibar suikastına maruz bırakıldığını söyledi.
Yaşadıklarına rağmen Yüksel’in asla geri adım atmadığını, büyük bir cesaret ve metanetle, zorluklara göğüs gerdiğini, inancı ve davası uğrunda bedel ödemekten çekinmediğini dile getiren Erdoğan, Yüksel’in din düşmanlığını bayraklaştıranlara karşı, İslam’ın çağları aşan kutlu mesajlarını açık yüreklilikle haykırmaya devam ettiğini vurguladı.
Erdoğan, “Şimdi karşımda yüzlerce, binlerce Şuleleri gördüğüm için Rabb’ime hamdediyorum.” dedi.
Şenler’in sadece seçkin bir münevver değil, aynı zamanda örnek bir davetçi, samimi bir mürşit, ömrünü hak davaya adamış gerçek bir mücahide olduğunu dile getiren Erdoğan, merhum Şenler’in yaşantısıyla, şahsiyetiyle, asaletiyle, nezaketiyle, eserleriyle, gözünü budaktan esirgemeyen dik duruşuyla güçlü kalemi ve güçlü hitabetiyle milyonlarca insanın gönlünde taht kurduğunu, milyonlarca gencin hayatına damga vurduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizim kuşağımız başta olmak üzere bugün asli kimlikleriyle sosyal hayatta var olan herkesin Şule Yüksel Hanım’a minnet ve şükran borcu vardır. Şayet onun gayreti, emeği ve cesareti olmasaydı, Türkiye’de başörtü mücadelesi, bugünkü seviyesine gelemezdi. Aynı şekilde bugün kadınlarımız, akademiden siyasete, sivil toplumdan iş dünyasına, medyadan kültür ve sanata kadar her yerde özgürce varsa, bu başarıda da Şule Yüksel Hanım’ın katkısı büyüktür.

GÖNÜL DÜNYAMIZDA KANDİLLER YAKMAYA DEVAM EDECEK

Her canlı fanidir, vakti, saati gelince mutlaka ölümü tadacak, fani dünyadan ukba alemine göç edecektir. Fakat geride hayırla yad edilecek eserler bırakan insanlar vefatlarının üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, yaşamaya devam edecektir. Merhum Şule Yüksel Şenler ablamız da hayatına dokunduğu, yetişmesine vesile olduğu insanlarla, geride bıraktığı pek çok kitapla inşallah daha nice seneler boyunca gönül dünyamızda kandiller yakmaya devam edecektir. Biz, Peygamber Efendimiz’in müjdesine uygun şekilde onun amel defterinin inşallah kıyamete kadar kapanmayacağına yürekten inanıyoruz. Bu süreçte bizim gibi onu bizzat tanımakla şerefyap olanlara düşen görev Şule Yüksel Şenler’in aziz hatırasına sahip çıkmak, gençlerimizin, evlatlarımızın, onun örnek hayatından nasiplenmesini sağlamaktır.”
Şule Belgeseli’nin görsel hafızaya ve geleceğe kayıt niteliğinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Nitelikli, titiz, kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan bu belgesel, Şule Yüksel Hanım’ın örnek hayatıyla beraber, ülkemizin karanlık dönemlerine de bu noktada ayna tutuyor. Şule belgeselinin ayrıca onun çok yönlü kişiliğinin, davasına olan sadakatinin, Türkiye’nin hak ve özgürlükler mücadelesine yaptığı eşsiz katkıların da daha iyi anlaşılmasına vesile olacağına inanıyorum.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şule Yüksel Şenler Vakfını, merhumenin aziz hatırasına sahip çıktığı için de tebrik etti.

Recep Tayyip Erdoğan “Şule, 28 Şubat Özel Programı” Konuşması

ŞENLER, ÖNCÜ KADINLARDANDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Şule Yüksel Şenler Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Şahin Usta, programda yaptığı konuşmada, Şenler’in hayatı örnek alınan öncü kadınlardan olduğunu söyledi.
Şule Yüksel Şenler’in vefatının ardından, hep arzu ettiği vakfın kurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla yola koyulduklarını belirten Usta, “Bir fikrin, bir inancın ve bir iradenin temsili olan Şule Yüksel Şenler’in mücadele ile geçen ömrünün aziz hatırasını yaşatmak ve korumak, vakfımızın en temel gayesidir. Şuurlu ve haysiyetli duruşun yeni nesillerle buluşturulması, bu toprakların yetiştirdiği özge değerlerden biri olarak isminin, özgürlük mücadelesindeki örnek şahsiyetinin anlatılıp tanıtılması vizyonumuzdur.” diye konuştu.
Kalıcı değerler oluşturmak amacıyla her konuda rehber çalışmalar gerçekleştirmek misyonuyla hareket ettiklerini dile getiren Usta, şunları kaydetti:
“Vakfımızın bünyesinde bir Kadın İhtisas Kütüphanesi’nin kurulması için duraksız çalışıyoruz. Ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmaların, çalışmaların yapılacağı bir ortam ve imkan sunmak için çabalıyoruz. Kuracağımız Şule Yüksel Şenler Müzesi’nde onun hayat öyküsü, gazete yazıları, kitapları ve mücadelesinden oluşan belgeleri, mektupları, kişisel hatıraları ve eşyalarını sergileyecek, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, modernleşme sürecinde Türk kadınının konumu ve sosyal alanda tuttuğu yerin evrimini ortaya koyacağız.”
Usta, vakfın Onursal Başkanı Emine Erdoğan’a İdealist Hanımlar Derneği’nden gelen duyguyu, adanmışlığı ve heyecanı kendilerine aktardığı ve destek olduğu için teşekkür etti.

“Bizler hep babalarımızın hüzünlü yanlarıydık”

Şenler’in davası uğruna birçok bedel ödediğine, hakaretlere ve ölüm tehditlerine rağmen mücadelesini sürdürdüğüne dikkati çeken Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fikrin, inancın ve ilimin bir Cumhurbaşkanı tarafından cezaevine gönderildiği bu topraklarda zaman aktı hak yerini buldu ve bir hakikat savaşçısının naaşı yine bir Cumhurbaşkanı’nın omuzlarında taşındı ebediyete. Bu vesile ile bir kere daha fikri, inancı ve hürriyeti omuzlarımızda yükselten gönüllerimizde baki kılan Cumhurbaşkanı’mıza teşekkür ediyorum. Bizler hep babalarımızın hüzünlü yanlarıydık. Bizleri kendi evlatlarından, kızlarından ayırmayan analarımızın, babalarımızın acılarına ortak olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi, sizin sayenizde artık bizler babalarımızın mutlu ve umutlu yanlarıyız. Bu ülkenin başarılı ve güçlü kadınlarıyız. Bugün binlerce, milyonlarca Şule’yiz. Gücümüze güç katmak için daha çok çalışacağız. Bu ülkenin evlatlarını bir daha kimsenin üzmesine izin vermeyeceğiz. Şule ablanın azmini, zarafetini, ilmini, sanatını toplumun tümüne tanıtmak için görev ve sorumluluklarımızı hakkı ile yerine getirmek için aynı azimdeyiz.”

Leyla Şahin Usta “Şule, 28 Şubat Özel Programı” Konuşması